Jak funguje optický kabel a proč je pro vaše připojení nejlepší?

Publikováno 17. října 2023

blue and white light digital wallpaper

Optický kabel přináší svým uživatelům jedinečné výhody, které zajišťují to nejlepší internetové připojení. Co to vlastně „optika“ je a jak funguje v praxi?

Optické kabely nacházejí široké uplatnění. Využívají se v průmyslu, zdravotnictví, letectví či kosmonautice. Nejvíce se však skloňují v souvislosti s telekomunikací. Přenášejí ohromné množství dat a tvoří základ celosvětové internetové sítě.

Jak funguje optický kabel

Optický kabel charakterizují jedinečné vlastnosti. Nejpodstatnějším a nejnápadnějším rozdílem v porovnání s ostatními kabely je způsob přenosu dat k uživateli. Jak běžné metalické, tak i optické kabely přenášejí data pomocí elektromagnetických vln. Rozdíl však spočívá ve frekvenci, která je v případě optických kabelů mnohem vyšší, a proto mluvíme o přenosu pomocí světelného paprsku. Z toho důvodu se někdy označují jako světlovody.

Za přenos jednotlivých paprsků zodpovídají optická vlákna, která tvoří základ kabelů. Jedno vlákno je jen o trochu tenčí než lidský vlas, takže do jednoho kabelu se jich vejdou stovky.

Základ optického vlákna tvoří jádro a plášť. Obě tyto vrstvy mají v přenosu dat nezastupitelnou roli. V jádru dochází k přenosu světelného signálu a plášť ho odráží zpět, díky čemuž zůstávají paprsky v jádru. Kromě toho plášť zajišťuje správnou funkci optického vlákna v rozmanitých podmínkách (velké výšky, extrémní teploty nebo hořlavé prostředí). Jádro a plášť pokrývá vrchní vrstva, která chrání vlákno před zlomením, když je ohnuté nebo zkroucené.

Jádro optického vlákna je obvykle vyrobeno z plastu nebo skla. Na velké vzdálenosti (nad 100 metrů) se v telekomunikačních sítích většinou využívají skleněná vlákna, protože mají nižší útlum. To znamená, že kvalita signálu zůstává téměř stejná na obou koncích (na začátku i na konci). Čím nižší je útlum, tím kvalitnější je přenos signálu.

Jednotlivé kabely se od sebe vzájemně liší svými parametry. Patří mezi ně například šířka pásma, délka nebo konektivita. Nicméně nejdůležitější je typ optického kabelu.

Typy optického kabelu

Rozlišujeme dva typy optického kabelu – jednovidové (singlemode) a vícevidové (multimode). Liší se tím, jakým způsobem šíří světelný signál.

Jednovidové optické vlákno je modernější a efektivnější. V jádru se šíří jeden světelný paprsek, takže přenáší signál s minimálními ztrátami. Vícevidové optické vlákno poskytuje větší kapacitu a umožňuje průchod několika světelných paprsků. Tím však dochází k částečné ztrátě signálu.

Z toho důvodu se využívají na různé vzdálenosti. Vícevidové vlákno se obvykle používá na trasách do 0,5 km, zatímco jednovidové si poradí i s několika tisíci km. V rámci telekomunikačních technologií se obvykle setkáváme s jednovidovým typem.

Tím se dostáváme k tomu podstatnému – jaké konkrétní výhody přináší optický kabel internetovým uživatelům?

Výhody optického kabelu

Optický kabel má celou řadu silných stránek. Mezi ty nejvýznamnější patří rychlost, spolehlivost, provoz na velkou vzdálenost a dlouhá životnost. Právě díky nim je optický kabel nejlepší. Podívejme se tedy na každou z těchto vlastností blíž.

Rychlost

První nespornou výhodu, kterou optický kabel přináší, je bezkonkurenční rychlost. Ta dosahuje několika gigabitů za sekundu (Gb/s), v „laboratorních“ podmínkách dokonce několika terabitů.

Stojí za tím velká šířka pásma. Obecně platí, že čím je její hodnota vyšší, tím lepší je přenosová rychlost. Díky tomu si můžete vychutnat přenosy v prvotřídní 4K kvalitě nebo hrát hry ve virtuální realitě.

Spolehlivost

Další hlavní výhoda optického kabelu je jeho spolehlivost. Nepodléhá rozmarům počasí, ať je parný letní den, sněhová vánice, nebo prudká bouřka. Optické síti totiž nehrozí přepětí, protože jednotlivé přípojky jsou galvanicky izolované od zbytku infrastruktury. Jelikož je jádro kabelu skleněné, odolává vlhkému prostředí.

Metalický kabel ani bezdrátové sítě vám takovou stabilitu nezaručí. Jelikož nejsou odolné vůči vnějším vlivům, při špatném počasí hrozí zhoršení nebo dokonce úplná ztráta signálu. Zato u optického připojení dochází k výpadkům jen zcela výjimečně – například při nešetrných výkopových pracích, kdy se kabel fyzicky poškodí.

Provoz na velkou vzdálenost

Optický kabel nezastaví ani vzdálenost, protože světelné signály přenáší s minimálním útlumem. Díky tomu zůstává rychlost stále stejně vysoká.

Zato metalický kabel, který se používá pro xDSL připojení, vyžaduje v častějších intervalech aktivní síťový prvek. V opačném případě dochází ke značné ztrátě signálu až o 94 %, což téměř znemožňuje provoz jako takový. Oproti tomu optický kabel žádné pomocné prvky nepotřebuje ani na mnohakilometrové trase.

Páteřní optická síť se tak rozkládá na obrovských územích. Táhne se pod oceány, vede přes pouště a propojuje města, státy i kontinenty.

Dlouhá životnost

Pokud je optický kabel šetrně nainstalován a nikdo ho nepoškodí při fyzické manipulaci, vydrží až desítky let. Minimální garantovaná životnost je 30 let. Výhodou je, že nevyžaduje náročnou údržbu.

Má optický kabel nějaké nevýhody?

Samotný optický kabel prakticky žádné slabiny nemá. Jedinou slabinu představuje omezená dostupnost optické sítě. Například konkurenční xDSL internet je téměř všudypřítomný.

Nicméně dobrou zprávou je, že optická infrastruktura se postupně rozšiřuje, takže se na optiku může připojit stále více uživatelů.

Poznejte sílu optického kabelu

Optické kabely se pyšní unikátními vlastnostmi, které ho odlišují od běžnějších metalických kabelů. Žádné jiné připojení vám nezaručí takovou rychlost a stabilitu jako právě optické. Přestože se jedná o internet budoucnosti, velkou díru do rozpočtu neudělá. Pokud tedy máte možnost po něm sáhnout, neváhejte.

Vyzkoušejte třeba GPON internet od PODY s rychlostí až 1 Gb/s. Začněte tím, že si ověříte dostupnost připojení na vaší adrese.

Zjistěte si přesnou rychlost dostupnou na vaší adrese
  • {{item.address_line_1}}
    {{item.address_line_2}}
  • No results

Ověřit dostupnost

Doporučujeme

DSL internet: Zastaralá technologie, která dominuje v Česku
DSL internet: Zastaralá technologie, která dominuje v...

DSL je u nás nejpoužívanějším typem připojení, a to i přesto, že...

8. 8. 2023
Optický internet: Co to je a jak funguje?
Optický internet: Co to je a jak...

S rostoucími nároky na internet se lidé stále více poohlížejí po rychlém...

23. 5. 2023
Předplacenka vs paušál: Co se vám vyplatí?
Předplacenka vs paušál: Co se vám vyplatí?

Srovnali jsme nejoblíbenější předplacené karty za rok 2022.

11. 5. 2023