GPON – Gigabitová pasivní optická síť

GPON (Gigabit Passive Optical Network) je označení pro moderní technologii internetového připojení prostřednictvím optického kabelu, která umožňuje přenos dat o rychlosti až několika Gb/s.

Zjistěte, zda je internet přes GPON dostupný i na vaší adrese
  • {{item.address_line_1}}
    {{item.address_line_2}}
  • No results

Zobrazit tarify
Cena/rychlost
Technologie GPON poskytuje nadstandardní rychlosti oproti zastaralé xDSL technologii. PODA nabízí 1 Gb/s už za 250 Kč.
Spolehlivost
Optická síť patří k těm nejspolehlivějším. Pokud je vše správně zapojené a nepoškozené, připojení funguje, jak má.
Rychlost i přes Wi-Fi
Bezdrátové připojení přes Wi-Fi router je vždy vysoce ztrátové. GPON ale přivede do routeru tak vysokou rychlost, že i domácí Wi-Fi dosáhne nadstandardních výsledků.
Pro gamery, 4K streamery i VR

Rychlá a spolehlivá síť umožňuje minimální latenci, kterou ocení nejen gameři, ale třeba i nadšenci do virtuální reality či 4K streameři.

Díky gigabitové rychlosti se vám nebudou sekat ani pokročilé technologie vyžadující velký průtok dat. V online hrách, kde rozhodují zlomky sekund, se může jednat o zajímavou konkurenční výhodu.

Zapojení technologie GPON

O technologii GPON lze mluvit jen v případě, pokud je GPON terminál, neboli ONU (Optical Network Unit), připojen až do bytu daného koncového uživatele.

Jedná se tak o tzv. připojení FTTH (Fiber To The Home), které se liší od FTTB (Fiber To The Building). U FTTB je totiž optická síť přivedena jen do společných prostor bytového domu, ale do samotných bytů už vede jen metalický kabel.

Samotná jednotka ONU, kterou technici daného poskytovatele přivedou až do bytu, slouží koncovému uživateli k propojení svých zařízení prostřednictvím optických či metalických kabelů nebo prostřednictvím Wi-Fi, které samotná ONU jednotka obvykle umí vysílat.

Přenos dat technologií GPON

Nadčasovost GPON sítě spočívá ve využívání dvou optických kanálů – směrem k a směrem od zařízení koncového uživatele (domácnosti). Ve směru od koncového zařízení je každému ONU přidělen konkrétní timeslot, aby nedocházelo ke kolizi v přenosu dat z různých jednotek.

Při toku dat k uživateli (downstream) dochází u technologie GPON k tzv. broadcastingu – metoda přenosu dat, kdy od jednoho odesílatele míří data ke všem přijímajícím uzlům.

V případě toku dat směrem od uživatele (upstream) lze mluvit o tzv. TDMA (Time Division Multiple Access) – deterministické metodě využívající intervaly a časové sloty, aby uživatelé mohli sdílet stejný frekvenční kanál.