Jak funguje domácí Wi-Fi

Publikováno 27. února 2024

white router on black table

Nejspíš ho využíváte každý den a nedokážete si bez něj představit život. Řeč je o Wi-Fi připojení. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, jak vlastně funguje?

Technologie Wi-Fi přenáší signál pomocí rádiových vln. Využívá se jak pro domácí, tak venkovní přenosy. V tomto článku se však zaměříme pouze na domácí bezdrátovou síť. Tu zprostředkovává Wi-Fi router, do kterého se obvykle přivádí síťový kabel vedoucí z datové zásuvky vašeho poskytovatele. Díky routeru se rozšíří internet do celé domácnosti a může se k němu připojit více zařízení současně.

U domácí Wi-Fi se setkáte s několika technickými parametry, které ovlivňují výsledné připojení. Podívejme se na ně blíže.

Wi-Fi frekvence a kanály

Bezdrátové připojení běží na takzvaných frekvenčních pásmech. Obvykle se využívají pásma 2,4 a 5 GHz. Ta poskytují několik vysílacích kanálů, ke kterým se můžete připojit.

Wi-Fi kanály využívají určitou část frekvenčního pásma. Pro zjednodušení si frekvenční pásmo můžeme představit jako jednu rušnou dálnici, kanály jako jednotlivé pruhy a přenášená data jako auta.

Když kanál využívá mnoho uživatelů, „ucpe se“, což ve výsledku sníží rychlost připojení. Pokud se blízko vás nachází další Wi-Fi sítě (typicky např. v bytovce), riziko přetížení kanálu se zvyšuje. Mnoho routerů automaticky najde nejméně vytížený kanál a přepojí se na něj, jindy je nutné změnit ho ručně.

Přepnutí kanálu nejčastěji provedete přímo v nastavení Wi-Fi routeru. Do něj se obvykle dostanete pomocí IP adresy a hesla, které bývají uvedeny na štítku zespod routeru.

Nejprve však musíte najít nejméně vytížený kanál. Pomůže vám chytrá aplikace, například WiFi Analyzer pro Android, která je zdarma.

Frekvenční pásmo 2,4 GHz vyniká delším dosahem a schopností lépe překonávat překážky (například zdi). Nicméně čelí většímu vytížení, protože vytváří pouze 13 kanálů, a navíc ji využívají běžné domácí spotřebiče (například mikrovlnky) a Bluetooth zařízení, což zhoršuje rychlost i stabilitu připojení.

Oproti tomu pásmo 5 GHz nabízí 36 až 165 dostupných kanálů, což snižuje riziko vzájemného rušení na minimum. Díky tomu zajišťuje vyšší přenosové rychlosti a poskytuje stabilnější připojení. Nicméně oproti pásmu 2,4 GHz má kratší dosah a horší průchodnost přes překážky. Proto musí být router umístěn na viditelném místě.

Ve zkratce lze tedy říct, že pásmo 5 GHz uvítáte, pokud bydlíte v bytě, kde se k Wi-Fi připojují i vaši sousedé. Vyznačuje se i vyšší rychlostí – ovšem pouze za předpokladu, že signálu nestojí v cestě žádné překážky.

Frekvence 2,4 GHz je sice náchylnější k rušivým vlivům, ale zato dosáhne na větší vzdálenost. Více se tak hodí například pro rodinné domy, kde tolik nehrozí zarušení pásma jinými Wi-Fi sítěmi.

Poměrně nedávno se na trhu objevily routery, které podporuji pásmo 6 GHz. Ve srovnání s 2,4GHz a 5GHz má širší kmitočtový rozsah, takže ve výsledku nabízí větší počet kanálů, a proto téměř nedochází k jejich vzájemnému rušení. Podobně jako 5 GHz však trpí na kratší dosah signálu a routery s podporou 6GHz mají obvykle vyšší cenovku.

Standard Wi-Fi

Wi-Fi technologie se vyvíjí a postupně vznikají její nové generace. S rostoucími nároky na přenosovou rychlost přicházejí na trh nové standardy. V současnosti existuje celkem 7 standardů.

Původně se označovaly pomocí těžko zapamatovatelných kódů (např. 802.11n). V roce 2018 však Wi-Fi Alliance oficiálně označila standard 802.11ax za Wi-Fi 6 a tím odstartovala novou éru zjednodušených označení pro Wi-Fi standardy, ve kterých se vyzná i laik.

U každého standardu se uvádí teoreticky dosažitelná rychlost, která se s každou další generací zvyšuje. Nejnovější 7. generace, která už je v omezené míře dostupná, se může pochlubit hodnotou 46 Gb/s! A dá se očekávat, že se vývoj Wi-Fi technologií jen tak nezastaví.

StandardRok vydáníPásmo (GHz)Maximální rychlost (Mb/s)
Wi-Fi 11999511
Wi-Fi 219992,454
Wi-Fi 320032,454
Wi-Fi 420092,4 / 5600
Wi-Fi 5201356 928
Wi-Fi 6/6E20192,4 / 5 / 69 608
Wi-Fi 720242,4 / 5 / 646 000

Pokud si tedy pořizujete Wi-Fi router, sledujte, jaký standard využívá. Na rychlosti vašeho domácího připojení se to rozhodně podepíše. Nezapomeňte, že danou generaci musí podporovat i váš notebook, mobil nebo jiné zařízení.

Mezi nejrozšířenější standardy stále patří Wi-Fi 4. Komunikuje ve dvou pásmech (2,4 i 5 GHz) a využívá technologii MU-MIMO, která routeru umožňuje komunikovat s více zařízeními současně. Nicméně maximální rychlost dosahuje pouze 600 Mb/s, což je pro dnes už běžné gigabitové připojení limitující.

Pro náročnější uživatele představuje alternativu standard Wi-Fi 5. Toto pásmo obsahuje 19 kanálů, které se navzájem nepřekrývají. Neruší se tak s ostatními zařízeními a ve výsledku přináší vysokou rychlost v řádech Gb/s. Dokáže však přenášet signál pouze na frekvenci 5 GHz.

Skutečnou revoluci na poli bezdrátového připojení přinesl standard Wi-Fi 6, respektive 6E. Ten totiž podporuje již zmíněné pásmo 6 GHz. Kromě toho podporuje i obě starší pásma 2,4 GHz a 5 GHz. Oproti Wi-Fi 6 nabízí až čtyřnásobně rychlejší přenos dat a zvyšuje počet klientů, kteří se mohou připojit k jednomu přístupovému bodu bez snižování rychlosti

Bezpečnost Wi-Fi

Wi-Fi síť se neobejde bez důsledné ochrany, protože útoky hrozí ze všech stran. Asi nejznámějším bezpečnostním prvkem je heslo, kterým se přihlašujete k síti.

Když si pořídíte nový Wi-Fi router nebo vám ho pronajme poskytovatel, obvykle již má přednastavené heslo. To bývá však poměrně složité a většinou nezapamatovatelné. Proto máte 2 možnosti: buď si toto heslo někde zapsat, nebo si ho změnit.

Pokud jej chcete změnit, doporučujeme vám vyhnout se příliš jednoduchým a předvídatelným heslům (např. 1234 nebo jirkanovak). Kombinujte velká a malá písmena, číslice a speciální znaky. Pro maximální bezpečí neuděláte chybu, když své heslo čas od času opět změníte.

Další způsob ochrany představují šifrovací protokoly, které brání neoprávněnému přístupu k datům, které odesíláte ve vaší Wi-Fi síti. Postupem času se vyvinulo několik typů:

  • WEP – zastaralý typ zabezpečení, který lze snadno prolomit
  • WPA – nabízí poměrně dobrou ochranu, ale není neprolomitelný
  • WPA2 – zajišťuje spolehlivou ochranu
  • WPA3 – nejmodernější a nejspolehlivější protokol

Obecně platí, že čím je standard zabezpečení novější, tím lépe. Pro svou domácí síť byste ale rozhodně měli zvolit minimálně WPA, ideálně její modernější verze WPA2 nebo WPA3.

Dalším významným hráčem na poli zabezpečení Wi-Fi sítě je firewall. Jedná se o bránu, která určuje, co může a nemůže procházet porty, pomocí kterých se přenášejí veškerá vaše data. Podobá se stráži, která stojí u dveří a kontroluje všechny, kteří chtějí vstoupit dovnitř nebo odejít ven.

Domácí Wi-Fi s ohromující rychlostí

Připojení napevno přes kabel je zpravidla rychlejší než přes Wi-Fi síť. I tak ale můžete dosáhnout několika stovek Mb/s bezdrátově. Jak? Pomocí kvalitního Wi-Fi routeru, zvolení správné frekvenci či kanálu a v neposlední řadě výběrem svého internetového připojení.

Vhodným základem pro vaši domácí Wi-Fi síť je určitě gigabitový optický internet, který se kromě vysoké přenosové rychlosti vyznačuje také mimořádnou stabilitou. Pořiďte si třeba ten náš. Začněte tím, že si ověříte jeho dostupnost na vaší adrese.

Ověřte si dostupnost optického internetu na vaší adrese:
  • {{item.address_line_1}}
    {{item.address_line_2}}
  • No results

Zobrazit tarify

Doporučujeme

DSL internet: Zastaralá technologie, která dominuje v Česku
DSL internet: Zastaralá technologie, která dominuje v...

DSL je u nás nejpoužívanějším typem připojení, a to i přesto, že...

8. 8. 2023
Optický internet: Co to je a jak funguje?
Optický internet: Co to je a jak...

S rostoucími nároky na internet se lidé stále více poohlížejí po rychlém...

23. 5. 2023
Předplacenka vs paušál: Co se vám vyplatí?
Předplacenka vs paušál: Co se vám vyplatí?

Srovnali jsme nejoblíbenější předplacené karty za rok 2022.

11. 5. 2023