Internetová televize: Jak funguje a podle čeho ji vybrat?

Publikováno 18. ledna 2024

Díky internetové televizi můžete sledovat televizní pořady kdekoli a kdykoli. Jediné, co k tomu potřebujete, je přístup k internetu.

Jak funguje internetová televize

Internetová televize (IPTV) neboli „televize přes internetový protokol“ postupně vytlačuje ostatní typy vysílání. Podle zprávy ČTÚ za rok 2022 dosáhly tržby za poskytování rozhlasového a televizního vysílání 7,1 mld. Kč, z toho více než 4 miliardy připadly na internetovou televizi. V ČR ji využívá přibližně 1,1 milionů lidí.

V čem spočívá její hlavní výhoda? Na rozdíl od satelitní nebo kabelové televize se obvykle obejde bez zařízení, které vysílání zprostředkovává. K provozu „kabelovky“ potřebujete ve své domácnosti nejen kabel, ale také přípojku. Satelitní televize zase vyžaduje satelitní přijímač, který je nepraktický zejména kvůli svým nemalým rozměrům.

Pro sledování internetové televize nemusíte nic vrtat ani složitě montovat. Vystačíte si pouze s aplikací a dostatečným internetovým připojením. Vysílání pustíte na většině zařízení, na kterých funguje internet – chytrá televize (Smart TV), notebook, tablet, smartphone a další.

Poskytovatelé internetové televize zpravidla disponují vlastní aplikací, kterou si jednoduše nainstalujete do svého zařízení (aplikace běžně podporují systémy Android a iOS). Pro sledování televize v internetovém prohlížeči je obvykle určeno speciální webové rozhraní. Pokud vaše televize nemá žádný operační systém, řešením je speciální set-top box s předinstalovanou aplikací.

V závislosti na provozovateli někdy můžete sledovat internetovou televizi na několika zařízeních současně, což ocení především domácnosti, jejíž členové mají jiný vkus na pořady.

Internetovou televizi můžete sledovat prakticky kdekoli, dokonce i na cestách. Nemusíte totiž využívat internet nebo mobilní data od poskytovatele, u kterého ji máte sjednanou. Většina poskytovatelů navíc umožňuje sledování v celé EU.

Jak vybrat internetovou televizi

Internetovou televizi poskytuje celá řada provozovatelů. Jak se v záplavě nabídek zorientovat a vybrat tu nejlepší?

Každý poskytovatel obvykle nabízí několik tarifů, které obsahují různý počet programů. Liší se také parametry chytrých funkcí, na které se podíváme blíž.

Chytré funkce

Oproti kabelové nebo satelitní televizi se ta internetová může pochlubit rozšířenými funkcemi, díky kterým vytěžíte z vysílaných pořadů maximum. Podívejme se na chytré funkce, které poskytovatelé nabízí na svých IPTV platformách nejčastěji.

Archiv

Pokud vás nezaujme nic z toho, co aktuálně běží v televizi, stačí zapátrat v archivu odvysílaných pořadů. Filmy, seriály a další pořady většinou přehrajete až 7 dní zpětně.

Nahrávání

Jak už název napovídá, pomocí této funkce nahrajete libovolný pořad, který se aktuálně vysílá. Provozovatelé nabízejí různou nahrávací kapacitu a dobu, po kterou máte přístup k záznamům.

Spuštění od začátku

Když propásnete část pořadu, můžete se vrátit zpátky v čase a pustit si ho od začátku. U většiny programů navíc máte možnost přeskočit reklamy.

Pauza

Pokud nechcete o nic přijít, vysílaný pořad můžete jednoduše pozastavit a dodívat se na něj později, třeba i za několik hodin.

Programový průvodce

Televizní program najdete přímo ve vaší internetové televizi, a to na několik dní dopředu. Popis a hodnocení pořadu vám pomohou vybrat ten nejlepší.

Vlastní seznam TV stanic

Sto lidí, sto chutí. Každý divák má své vlastní preference, pokud jde o pořady. Díky vlastnímu seznamu si sami určíte pořadí TV stanic a snadněji najdete to, co vás baví. Některé platformy umožňují vytvořit i více seznamů stanic, třeba pro každého člena domácnosti.

Rozkoukané pořady

Když se nestihnete dodívat na nahraný pořad, může být těžké vzpomenout si, kde jste skončili. Tato funkce vás přenese přesně do chvíle, kdy jste pořad vypnuli, abyste mohli pokračovat v jeho sledování.

Někteří poskytovatelé kromě televizních stanic zpřístupňují také videotéku, ze které si vyberete konkrétní film nebo pořad. A tím se dostáváme ke konkrétním nabídkám na trhu.

Srovnání nabídek

Srovnali jsme pro vás základní (a tedy i nejlevnější) tarify vybraných poskytovatelů IPTV. Výsledek si můžete prohlédnout v tabulce.

Telly Lepší.TV Kuki O2 PODA
Tarif Malý balíček MINI Kuki S O2 TV Bronzová IPTV
Cena za měsíc 250 Kč 119 Kč 190 Kč 349 Kč 99 Kč
Počet stanic 66 72 60 69 97
Zpětné zhlédnutí ANO ANO ANO ANO ANO
Nahrávání ANO ANO NE ANO ANO
Počet zařízení 2 1 2 televizní + 5 přenosných 1 1 televizní + 4 přenosná
Videotéka v ceně NE ANO ANO NE ANO

Cenu tarifu ovlivňují chytré funkce, celkový počet stanic i počet kanálů v HD kvalitě. Pokud zákazníci chtějí více stanic, není vždy nutné přecházet na vyšší tarif. Někteří poskytovatelé totiž umožňují přikoupit si balíčky, které obsahují tematicky zaměřené kanály (např. sport, dokumenty, rodinné pořady).

Když se na jednotlivé nabídky podíváme po cenové stránce, vychází nejlevněji naše základní nabídka, která zahrnuje více než 90 kanálů a stojí 99 Kč měsíčně. Její součástí je navíc videotéka PLAY TV obsahující více než 5 000 epizod pořadů. Za příplatek je k dispozici také videotéka FilmBox On Demand, která nabízí 240 filmů, přičemž každý měsíc se obměňuje přibližně 10 % jejího obsahu.

Sledujte televizi budoucnosti

Vyzkoušejte i vy internetovou televizi s chytrými funkcemi, která se přizpůsobí vašim potřebám. Služba je dostupná po celé ČR.

Doporučujeme

DSL internet: Zastaralá technologie, která dominuje v Česku
DSL internet: Zastaralá technologie, která dominuje v...

DSL je u nás nejpoužívanějším typem připojení, a to i přesto, že...

8. 8. 2023
Optický internet: Co to je a jak funguje?
Optický internet: Co to je a jak...

S rostoucími nároky na internet se lidé stále více poohlížejí po rychlém...

23. 5. 2023
Předplacenka vs paušál: Co se vám vyplatí?
Předplacenka vs paušál: Co se vám vyplatí?

Srovnali jsme nejoblíbenější předplacené karty za rok 2022.

11. 5. 2023