Phishing a scam na internetu. Jak zůstat v bezpečí? Proč se mi zobrazuje falešný průzkum?

Publikováno 9. června 2020

Phishing (někdy převáděno do češtiny jako rhybaření) je podvodná technika používaná na internetu k získávání citlivých údajů (hesla, čísla kreditních a platebních karet, zasílání prémiových SMS apod.) v elektronické komunikaci.

Scam bychom do češtiny přeložili jako podvod či podraz.

Jak fungují podvodné techniky, které se snaží pod záminkou výhry nebo zodpovězení pár jednoduchých otázek z vás vytáhnout peníze? A přitom se webové stránky tváří jako internetoví operátoři. Proč vás po zadání domény prohlížeč přesměruje na stránku s výhrou?

Velcí hráči na poli internetové inzerce používají pro vytváření atraktivních reklam HTML5 bannery. A právě vinou špatně zabezpečených reklamních účtů nebo vlastních reklamních kampaní útočníků, dokáží podvodníci do těchto reklam propašovat pixel, který po načtení reklamy přesměruje celou stránku na novou URL. Proto se po zadání URL adresy vašeho oblíbeného serveru ocitnete na falešné stránce.

Během načítání falešné stránky dokáže podvodník zjistit návštěvníkovu IP adresu. Jelikož každý internetový provider má přidělenou sadu těchto IP adres, podvodník automaticky zjistí, u jakého poskytovatele internetu jste připojeni.

Nic nebrání podvodníkovi zobrazit vám stránku s logem poskytovatele internetu se záminkou získání drahého mobilního telefonu.

Proti takovému útoku my nedokážeme nic udělat. Web, který načte reklamu s přesměrováním, není pod naší kontrolou. Falešnou soutěž nebo anketu rovněž nepořádáme. IPhony, Samsungy a jiné drahé mobily v soutěžích nemáme a nikdy po vás nepožadujeme zadání čísla platebních karet za účelem úhrady poštovného.

Jak zjistit, jestli se jedná o soutěž pořádanou společností PODA a.s.?

  • Naše soutěže pořádáme převážně na našich facebookových stránkách.
  • Přesměrovaná stránka má v URL (adresním řádku) jinou doménu než poda.cz.
  • Na falešné stránce je na vás vyvíjen tlak v podobě odpočtu, abyste neměli dostatek času si ověřit, zda je soutěž pravá, nebo ne.
  • Vždy můžete zavolat na naši Zákaznickou linku 730 430 430 a ověřit si, jestli momentálně probíhá taková soutěž.

Buďte ostražití. Nezadávejte své osobní údaje a čísla platebních karet někomu, koho skutečně neznáte nebo si nejste 100% jistí, o koho se jedná.

Pokud už zadáte na falešné stránce číslo své platební karty, kontaktujte svou banku a kartu si zablokujte.

Doporučujeme

DSL internet: Zastaralá technologie, která dominuje v Česku
DSL internet: Zastaralá technologie, která dominuje v...

DSL je u nás nejpoužívanějším typem připojení, a to i přesto, že...

8. 8. 2023
Optický internet: Co to je a jak funguje?
Optický internet: Co to je a jak...

S rostoucími nároky na internet se lidé stále více poohlížejí po rychlém...

23. 5. 2023
Předplacenka vs paušál: Co se vám vyplatí?
Předplacenka vs paušál: Co se vám vyplatí?

Srovnali jsme nejoblíbenější předplacené karty za rok 2022.

11. 5. 2023