Milimetrové vlny mění vše. Využívá je 5G síť i 60GHz spoje

Publikováno 23. října 2023

Bezdrátové připojení pro rodinný dům s rychlostí několika stovek Mb/s? Kdysi pouhý sen se nyní stává realitou. Zásluhu na tom mají milimetrové vlny, které zcela mění pravidla hry. Co nového přinesou?

Milimetrové vlny kmitají na frekvenci od 30 do 300 GHz. Využívají je například radary nebo lékaři ke skenování. V souvislosti s těmito vlnami se také často skloňuje čtvrtá generace průmyslu (Průmysl 4.0), tedy celková automatizace výroby. V poslední době se však nejvíce mluví o jejich přínosu na poli internetového připojení. Které technologie milimetrové vlny využívají?

5G mobilní síť a milimetrové vlny

Mobilní síť 5G převzala štafetu po své předchůdkyni 4G. Ve srovnání s ní nabízí vyšší rychlost a nižší odezvu. Přestože 5G síť v Česku už nějakou dobu funguje, v současnosti se využívá pouze technologie sub6, která, jak název napovídá, běží pouze na nízkých frekvencích (do 6 GHz). Přináší podobné výsledky jako LTE internet. Síť 5G využívající milimetrové vlny (mmWave) však slibuje úplně jinou zkušenost.

Český telekomunikační úřad pronajal k testování frekvence 26 GHz, blízké milimetrovému pásmu. Při něm dosáhla rychlost připojení až 5 Gb/s, což je několikanásobně víc než u typu sub6. Jednalo se však o testování v „laboratorních podmínkách“, takže běžný uživatel na uvedenou rychlost ani v budoucnu pravděpodobně nedosáhne.

Kdy se 5G mmWave zpřístupní široké veřejnosti, je zatím otázkou. K běžnému nasazení vede dlouhá cesta a bude nutné vytvořit hustou síť vysílacích stanic a vybudovat mezi nimi optické propojení.

Kromě 5G se však na trh dostává jiná bezdrátová technologie, která využívá milimetrové vlny. Zatím o ní není příliš slyšet, přesto si rozhodně zaslouží pozornost – pásmo 60 GHz, které přináší do rodinných domů až 20× vyšší rychlost než standardní technologie.

Pásmo 60 GHz: Inovační skok pro bezdrátový internet

Jedná se o technologii internetového připojení, která využívá frekvenční pásmo 60 GHz. Běžná bezdrátová připojení, která jsou aktuálně na trhu, dosahují obvykle rychlosti několika desítek Mb/s. V případě 60 GHz může rychlost dosáhnout až 1 000 Mb/s. To je výrazný posun vpřed. Rychlost tak může být téměř srovnatelná s optickým připojením. Internet 60 GHz tedy představuje optimální řešení pro rodinné domy, které nemají optiku k dispozici.

Jak přesně tedy tato technologie funguje? Podobně jako jiná bezdrátová připojení. Z 60 GHz vysílače, vzdáleného maximálně několik stovek metrů, se přenáší signál do domu uživatele. Oproti například Wi-Fi sítím však má tato technologie až 50× širší frekvenční kanál, což umožňuje přenos dat i v řádech Gb/s.

S pásmem 60 GHz se pojí jedna specifická skutečnost. Jeho vlnění totiž pohlcují molekuly kyslíku, které způsobují výrazný útlum. Tato internetová technologie má proto nižší dosah signálu než jiná bezdrátová připojení.

Wi-Fi na běžnějších frekvencích (2,4 GHz a 5 GHz) sice přenáší signál na větší vzdálenosti, ale právě proto je k nim připojeno více uživatelů. Na každé z těchto frekvencí existuje několik kanálů a ideálně byste měli být připojeni na jiném vysílacím kanále než váš soused. U Wi-Fi však tento „ideální scénář“ nastává jen málokdy a většinou se budete vzájemně „rušit“, což se projevuje snížením rychlosti nebo dokonce výpadky. Jelikož má 60 GHz vysoký útlum (a na větší vzdálenost tak slabší signál), vzájemné rušení téměř nehrozí.

Plyne z toho však i podstatná nevýhoda. Jeden 60 GHz vysílač totiž obslouží méně zákazníků, takže poskytovatel musí oproti jiným typům bezdrátového připojení vytvářet hustější síť spojů. To na druhou stranu přináší výhody koncovým zákazníkům, protože své připojení nesdílí s mnoha dalšími zákazníky.

V Česku je 60 GHz internet zatím v plenkách, ale postupně se dostává do nabídky některých poskytovatelů. Těm bránila legislativa, která neumožňovala provoz na 60 GHz kvůli zastaralým technologiím, které se kdysi dávno používaly v letectví. Do roku 2019 tak byla povolena pouze vnitřní instalace. Teprve 15. ledna 2020 vstoupilo v platnost oprávnění využívat pásmo 60 GHz i pro venkovní instalace.

Několik českých poskytovatelů nabízí 60 GHz internet s maximální rychlostí kolem 300 Mb/s. PODA jako jeden z mála poskytovatelů však používá modernější zařízení, díky kterému nabízí přípojky s rychlostí až 600 Mb/s.

Srovnání: 60 GHz internet vs jiná připojení

Na trhu je k mání několik typů připojení. Jak fungují a v čem se liší od 60 GHz? Pojďme se na ně podívat.

Klasické bezdrátové (Wi-Fi)

Bezdrátový Wi-Fi internet se těší velké oblibě. Jak vlastně tato technologie funguje? Signál se přenáší z centrálního vysílače do antény, kterou má uživatel nainstalovanou na střeše domu. Z té pak vede kabel přímo do routeru. Vysílač se musí nacházet v dostatečné blízkosti od místa připojení.

Bezdrátový internet přes běžnou Wi-Fi technologii nedosahuje takové rychlosti jako optický internet. Kvalitu připojení navíc velmi ovlivňuje rušení z okolních vysílačů. V praxi se takové rušení projevuje sníženou rychlostí a zvýšenou latencí, kterou pocítí zejména hráči online her v podobě „lagů“.

Není výjimečné ani to, že ve večerních hodinách, kdy bývá větší provoz, může rušení způsobit výpadky. Jak už jsme zmínili, 60 GHz internet má tu výhodu, že v porovnání s běžnými Wi-Fi (2,4 GHz a 5 GHz) dochází daleko méně k vzájemnému rušení. Technologie 60 GHz je navíc násobně rychlejší a hráči ocení zejména velmi nízkou a stabilní latenci.

Satelitní

Tento typ připojení využívá milimetrové vlny stejně jako 60 GHz internet. Nejedná se o běžné připojení pro domácnosti, spíše se s ním setkáme u živého vysílání ve zprávách, sportu nebo na festivalech, kde není dostupný pevný internet.

Satelitní internet poskytuje například společnost Starlink, kterou vlastní miliardář Elon Musk. V maximech může dosáhnout rychlosti až 500 Mb/s, ale záleží na viditelnosti oblohy, síle signálu a vytíženosti sítě v dané oblasti. Latence bývá u satelitního připojení většinou vyšší.

Hlavní slabinu představují vysoké náklady. Cena se sice v průběhu roku 2022 snížila, mnoho zákazníků však stále odrazuje. Nejprve je totiž zapotřebí investovat do hardwaru (dá se pořídit za přibližně 9 000 Kč, případně lze pronajmout) a poté hradit měsíční poplatek, který pro tarif Premium činí 1 400 Kč.

Přestože satelitní internet nabízí vysokou přenosovou rychlost, oproti 60 GHz internetu je velmi drahý.

5E

Bezdrátový 5E internet nabízí exkluzivně PODA. Označení 5E vychází z 5 klíčových vlastností této technologie.

Tento typ internetu nabízí oproti konkurenčním Wi-Fi připojením až dvojnásobnou rychlost (80 Mb/s). Přestože není zcela odolný vůči vnějším vlivům, zajišťuje vyšší stabilitu díky lepšímu řízení provozu. Technologie 5E je na rozdíl od Wi-Fi uzpůsobená pro venkovní použití a přenos na delší vzdálenosti. Připojení je stabilnější také díky záložnímu vysílači. Pokud dojde k výpadku jednoho, jsou uživatelé automaticky přepojeni na druhý.

5E je tedy nadstandardní bezdrátové připojení, které mnoha zákazníkům postačí. Nicméně s rychlostí 60 GHz internetu se nemůže srovnávat.

DSL

DSL je aktuálně nejpoužívanějším typem připojení v Česku, a to především díky velmi širokému pokrytí. Jedná se o „pevný internet“, který k přenosu dat využívá metalické kabely původně určené pro pevnou linku. V rámci DSL rozlišujeme několik typů. Technologicky nejvyspělejší typ dostupný v Česku je VDSL.

Nevýhodou DSL připojení je, že metalické kabely podléhají vnějším vlivům, například počasí nebo elektromagnetickému rušení. V důsledku toho může dojít k sekání nebo výpadkům. Telefonní kabely navíc často nesplňují nároky moderní doby, a skutečná rychlost se tak často liší od té uváděné poskytovatelem. Jako maximální rychlost se u VDSL uvádí zhruba 250 Mb/s, nicméně průměrná rychlost DSL připojení se pohybuje kolem 30–50 Mb/s.

Přestože DSL obvykle dosahuje vyšší rychlosti než běžná bezdrátová připojení, 60 GHz internet tvoří výjimku. Jeho rychlost může být ve srovnání s DSL mnohonásobně vyšší.

Vyplatí se 60 GHz internet?

Pokud bydlíte v oblasti, kde není dostupný vysokorychlostní optický internet, pak je pro vás 60 GHz internet výborným řešením. Mezi bezdrátovými typy připojení neexistuje lepší volba. Žádné vám totiž nenabídne rychlost 600 Mb/s a latenci srovnatelnou s optickým připojením.

Internet 60 GHz se však teprve zavádí a zatím není široce rozšířený. Nově ho ve vybraných lokalitách Ostravy (Martinov, část Poruby) nabízí také PODA. Podívejte se, jestli je dostupný i na vaší adrese.

Doporučujeme

DSL internet: Zastaralá technologie, která dominuje v Česku
DSL internet: Zastaralá technologie, která dominuje v...

DSL je u nás nejpoužívanějším typem připojení, a to i přesto, že...

8. 8. 2023
Optický internet: Co to je a jak funguje?
Optický internet: Co to je a jak...

S rostoucími nároky na internet se lidé stále více poohlížejí po rychlém...

23. 5. 2023
Předplacenka vs paušál: Co se vám vyplatí?
Předplacenka vs paušál: Co se vám vyplatí?

Srovnali jsme nejoblíbenější předplacené karty za rok 2022.

11. 5. 2023