Dokumenty ke staženíPéče a podpora. Více svobody. Více rodiny. Propojujeme generace...


Doporučený postup pro měření rychlosti internetového připojení

Nejpřesněji změříte rychlost internetového připojení, pokud splníte následující podmínky

Orientační měření rychlosti

Orientační měření rychlosti přenosu dat se provádí pomocí stránek s webovým měřičem rychlosti (např. www.rychlost.cz), které vyhodnotí rychlost přenosu dat a odezvu na základě stažení nebo odeslání malého testovacího souboru. Naměřené výsledky jsou pouze orientační proto, že toto krátkodobé měření probíhá v prohlížeči internetu (html, javascript, flash) a naměřené hodnoty jsou závislé na aktuálním stavu prostředků v měřícím počítači a na momentální celkové propustnosti datové trasy k webovému měřiči rychlosti.
Proto doporučujeme provést Orientační měření rychlosti na naši adrese http://rychlost.poda.cz/.

Objektivní měření rychlosti

Objektivní měření rychlosti je vhodné provést následně, jakmile naměřené hodnoty v Orientačním měření signalizují zhoršení parametrů Vašeho internetového připojení a neodpovídají dané službě. Objektivní měření provedeme stažením velkého testovacího souboru (18.6 GB) na adrese http://rychlost.poda.cz/test.bin

 • spusťte si Váš internetový prohlížeč (např. Firefox, Chrome, Explorer … nebo jiný)
 • do okna adresa zadejte odkaz http://rychlost.poda.cz/test.bin
 • stiskněte ENTER
 • otevře se Vám okno s nabídkou Otevřít / Uložit soubor, vyberte si jakoukoliv možnost. V případě, že vyberete položku uložit, vymažte po stažení tento soubor z místa uložení, aby Vám nezabíral místo na disku.
 • stažení testovacího souboru zabere určitý čas. Pokud stahování i po 20 minutách stále trvá, je možné jej ukončit a po přihlášení do Klientské zóny si můžete zobrazit graf s naměřenými hodnotami: https://klient.poda.cz/internet/grafy
Měření rychlosti
 • Pokud se Vám grafy nezobrazují ihned po stažení, vyčkejte, prosím, přibližně 20 minut a aktualizujte si okno s grafy v internetovém prohlížeči například stisknutím klávesy F5.
 • Pokud rychlost naměřená tímto testem, odpovídá objednané službě, je Vaše internetové připojení v pořádku.

Řešení potíží

Pokud i po objektivním měření, neodpovídají naměřené parametry internetového připojení objednané službě, doporučujeme provést kontrolu těchto nejčastějších poruch:

 • Ověřte, zda není mechanicky poškozený propojovací kabel mezi účastnickou zásuvkou a počítačem, případně jiným IP zařízením ( WiFi router, switch apod.)
 • Pokud používáte pro připojení počítačů router nebo switch, restartujte jej krátkým odpojením a připojením jeho napájení a opakujte měření rychlosti internetu.
 • Pokud Vaše připojení stále nevykazuje odpovídající hodnoty, zkuste zcela vyřadit Váš WiFi router nebo switch a připojte Vaše PC přímo kabelem (jedna strana kabelu je zapojena přímo do účastnické zásuvky internetu a druhá do PC), nastavte si na svém PC správně IP adresy dle předávacího protokolu, jež jste od nás obdržel při předání internetu a opakujte měření rychlosti.
 • Hodnoty opět zkontrolujte na Vašich grafech v klientské zóně.

Nestačí Vám odpovědi?


Informace Vám nepomohly? Nevadí. Využijte, prosím, naší e-mailovou adresu pro technickou podporu níže...

podpora@poda.cz